MYOMLAR

16 Haziran 2012 Cumartesi Saat 18:46
Murat Karslı
muratkarsli@koylumgazetesi.com

Myomlar , düz kas ve bağ dokusu içeren iyi huylu (kanser olmayan) kitlelerdir. Uterus (rahim) 3 tabakadan oluşur. Bunlardan en içte olanı ENDOMETRİUM adını alır, ve adet sıklusu boyunca değişimler gösterir. gebelik olmaz ise dökülerek adet kanaması ile birlikte atılır. Ortadaki kas tabakasına  MİYOMETRİUM demir. Uterusun en kalın tabakasıdır ve istemsiz çalışan kaslardan oluşur. Bu kaslar adet kanaması esnasında rahim içinde biriken kanı doğum esnasında ise bebek ve plasentayı rahim dışına atmak için kasılırlar. Uterusu dışarıdan çevreleyen zar tabakasına ise seroza ismi verilir. Bu tabaka rahmi diğer organlardan ayırır ve yerinde tutunabilmesi için destek bağları oluşturur. Gebe olmayan bir kadının rahminin büyüklüğü kişinin yaşı ve geçirmiş olduğu gebelik yaşına göre değişkenlik gösterir. Ortalama 80 gramdır.

Myomlar işte bu miyometrium tabakasını oluşturan düz kaslardan köken alan iyi huylu tümörlerdir. Myom bağ dokusu tarafından bir arada tutulan düz kas içermezler, iyi tarafı iyi huylu tümördür ve kansere dönüşme oranı yok denecek kadar azdır. Kötü tarafı ise her dört kadından birinde çıkmasıdır. Genelde birden fazla olma eğilimindedir. Sıklıkla 30-40 yaşlar arasında çıkar ve menopoz sonrası küçülebilir. Ergenlik öncesi görülmesi son derecenadirdir.

NEDENLERİ

En sık görülen pelvik kitle olmasına rağmen myomların neden ve nasıl ortaya çıktığı açıklanamamıştır. Bazı kadınlarda sık tekrarlar, bazılarında olmaz. Bir çok araştırmacı östrogen etkisi ile olduğunu düşünür ve bazı teoriler öne sürer ve östrogenin azaldığı menopoz döneminde küçülmesi  bu teoriyi destekler. Ancak östrogen düzeyinin çok yükseldiği gebelik esnasında bazı kadınlarda büyümesi bazı kadınlarda sabit kalması veya olmaması başka etkenlerin araştırılması gerektiğini göstermektedir.

TÜRLERİ

Myomlar lokalizasyona bağlı olarak değişik türde şikayetler yaratırlar. Bu nedenle de rahimde yerleştiği yere göre sınıflanırlar.

Submüköz Myom: Uterusun içerisini döşeyen endometrium tabakasının altına yerleşir ve büyüdükçe endometriumu içe doğru iter kanama bozukluğuna neden olur. Bazen kaviteye doğru büyür bir sapla bağlı kalır, sap etrafında dönerse adette çok ağrı olur, bazen vagenden dışarı doğru sarkabilir. (myoma instatus nascendi=vagende doğan myom)

İntramural Myom: Uterusuoluşturankas tabakasının içinde yer alan myomdur büyüdükçe rahmide büyütür.

Subseröz Myom: Uterusun dış yüzeyinden köken alır ve dışarı doğru büyür. Kanama bozukluğu yapmayabilir.  Ağrı, pelvik dolgunluk idrar sorunu yapabilir.

Saplı Myom: herhangi bir subseröz veya submüköz myom büyüme devam edipte  rahme  ince bir bağ dokusu ile bağlı kalırsa buna saplı myom denir. Sapında dönerse beslenme bozukluğuna  bağlı ağrı oluşturur.  İntraligamentöz myom, paranter myaom gibi tipleride vardır.

TANI

Pek çok myom başka bir nedenle muayene sırasında şans eseri tespit edilir bir sıkıntı yaratmayabilir, hiçbir zaman fark edilmeyebilir, o yüzden düzenli yıllık jinekolojik muayene önerilir.

Myomların çoğu belirti vermemesine rağmen %25 vakalarda bazı şikayetler olur. En sık şikayet  aşırı ve anormal kanama, ağrı, karın şişliği, idrar torbasına bası yaparsa idrar yapmakta zorluk, adet döneminde kramp tarzı ağrılar, bağırsak basısı yaparsa kabızlık, bel ağrısı, kısırlık gebelikte düşük tehlikesi, erken doğum tehlikesi, doğum sonrası kanama fazlalığı yapabilir.

Myomlar genelde gebe kalmak yada gebeliğin idamesi için sorun oluşturmaz. Myomun kısırlığa yol açtığını söylemek için kısırlığı açıklayarak başka bir yol olmaması gerekir. Myomları mevcut kadınların en büyük korkusu kanser olup olmadığıdır. Genelde kanser yapmaz, ancak çok nadiren (%0,5) ileri dönemde leiomyosarkom denilen kanser türü görülebilir. Ancak bir çok araştırmacı bu kanserin kendi başına bağımsız geliştiğini , myomdan kaynaklanmadığını düşünmektedir. Eğer varlığı bilinen myom hızlı büyümeye başlarsa, ağrı ve ateş görülüyorsa yakın takibe alınması gerekir.

TEDAVİ

Myomu olan bir çok kadında belirgin bir şikayet oluşturmuyorsa tedavi gerektirmez. 6 ayda bir muayene USG kontrolü gereklidir.

Kanama,

Ani büyüme, 

 Ağrı ve bası bulguları,

Myomun yeri:

Myaom tedavisinde en sık tercih edilen tedavi yaklaşımı cerrahidir. Ancak özellikle kanama bozukluğu yapıyor ve kişi 40 yaşın üzerinde ise tanı amacıyla probe küretaj yapılıp, altta yatan endometrium kanseri gibi riskli durum olup olmadığı araştırılmalı, yalnızca myoma bağlanmamalıdır.

Cerrahi müdahale kişinin yaşı, sosyal durumu, çocuk isteği, şikayetlerin tipi ve şiddeti gibi faktörlere bağlıdır. Bu faktörlere göre rahmin tamamen alınması (histerektomi) yada sadece myomların çıkarılması (myomektomi) tercih edilebilir.

Hastanın yaşına göre hormon baskılayıcı kullanarak hata suni menopoza girdirilerek myom küçültülür. Ancak menopozdaki gibi ateş basması, adette kesilme olacaktır. İlaç tedavisini kesince genelde myom tekrar büyüyebilecektir. Bu tür tedaviler kısa süreli (3-6 aylık) rahatlamalar sağlar.

Myomun en kesin ve garantili tedavisi bugün için cerrahidir.

                Sağlıklı ve Mutlu Günler Dilerim.

                                                                                                                              

Bu köşe yazısı 301 defa okundu.

YORUMLAR // 0 Adet yorum yapıldı.Yorum Ekle Bu Yazıya Henüz Yorum Eklenmemiş.
ANKET
Kim Şampiyon Olur
 • Sabah
 • Hürriyet
 • Milliyet
 • Radikal
 • Cumhuriyet
 • Akşam
 • Birgün
 • Bugün
 • Fanatik
 • Fotospor
 • Güneş
 • HaberTürk
 • Posta
 • Star
 • Takvim
 • Taraf
 • Türkiye
 • Vatan
 • Zaman
ÇOK OKUNANLAR